jak wypożyczyć samochód

Jak wypożyczyć samochód?

Planujesz urlop i nie chcesz być ograniczony jedynie do miejsca swojego pobytu? A może właśnie zepsuło Ci się auto, a Ty musisz pilnie i szybko gdzieś dojechać? W takich wypadkach rozwiązaniem jest wynajęcie samochodu. Jednak ci, którzy robią to po raz pierwszy, często zadają sobie pytanie, jak wynająć samochód? Dla wszystkich, którzy mają wątpliwości odnośnie wypożyczalni samochodowych, prezentujemy krótki poradnik, który ułatwi Wam zadanie, jeśli robicie to po raz pierwszy.

 

Co warto wiedzieć przed wynajęciem samochodu?

Wynajmując samochód, warto wiedzieć, że w wielu krajach świata (w Polsce również) konieczna będzie karta kredytowa, na której blokowane są środki na poczet wynajmu samochodów. Oczywiście w małych, lokalnych wypożyczalniach, zamiast karty możemy zostać poproszeni o wpłatę zaliczki. Aby wypożyczyć samochód, konieczne jest prawo jazdy oraz dodatkowy dokument, który posłuży weryfikacji danych na prawie jazdy. W większości wypożyczalni obowiązuje także tak zwany „wkład własny”, jest to kwota, do której wypożyczający ponosi koszty naprawy uszkodzeń, dopiero powyżej tej kwoty ubezpieczyciel przejmuje te obowiązki. Warto także zwrócić uwagę, czy wypożyczalnia nie nalicza dodatkowych opłat ze względu na wiek kierowcy, w niektórych miejscach osoby przed 25 rokiem życia płacą więcej.

 

Na co zwrócić uwagę wynajmując auto?

Wynajmując auto, dobrze jest upewnić się, że ma ono OC, AC oraz ubezpieczenie od kradzieży. W większości wypożyczalni samochody są ubezpieczone, ale dobrze jest sprawdzić to na umowie przed wypożyczeniem. Zanim ruszymy w drogę, należy sprawdzić stan techniczny samochodu, dobrze jest także zrobić zdjęcia z zewnątrz i od wewnątrz, a każdą zauważoną usterkę należy zgłosić pracownikowi firmy. Jeśli wypożyczamy auto w opcji „full to full”, oznacza to, że dostajemy samochód z pełnym bakiem i taki mamy oddać. Nim wyjedziemy z wypożyczalni, upewnijmy się, że nasz samochód ma pełny bak. Zanim wypożyczmy auto, zapytajmy o warunki jego zwrotu i termin oddania. Wiele firm nalicza dodatkowe opłaty za opóźnienia w zwrocie auta. Dlatego dobrze jest wiedzieć, w jakich godzinach wypożyczalnia jest otwarta i czy nie ma przerw w ciągu dnia.

 

Jak tanio wynająć samochód?

Ceny wynajmu auta mogą się zasadniczo od siebie różnić. Wynika to zarówno z lokalizacji – im bardziej turystyczne miasto, tym wyższe ceny, jak i wielkości wypożyczalni – często mniejsze, lokalne wypożyczalnie mają o wiele ciekawszą ofertę niż duże sieci, chcą być bowiem konkurencyjne. Auto można wynająć zarówno przez internet – wtedy może ono na nas czekać już np. na lotnisku lub na miejscu w wypożyczalni. Przed wynajęciem warto skorzystać z wyszukiwarek i porównywarek cen. Dzięki nim masz pewność, że korzystasz z najatrakcyjniejszej oferty. Porównywarki często nie uwzględniają małych wypożyczalni, dlatego warto poszukać także lokalnych firm i samemu porównać koszty.

 

Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi wiecie już jak wynająć swój samochód. Zasadniczo nie jest to zbyt skomplikowane zadanie, ale warto mieć świadomość pewnych kwestii, aby na miejscu w wypożyczalni nie okazało się, że brakuje Wam niezbędnych dokumentów, albo cena jest wyższa, niż zakładaliście. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, pozostaje już tylko ruszać w drogę!