tapicerka skórzana

Tapicerka welurowa

Wybierając samochód warto zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry silnika, awaryjność czy wygląd karoserii. Dobrze jest też zajrzeć do wnętrza i zastanowić się nad rodzajem tapicerki, która oferowana jest w danym modelu. W zależności od materiału z jakiego została wykonana, może być ona łatwiejsza lub trudniejsza w dalszym użytkowaniu i utrzymaniu czystości. Zatem jaką tkaninę najlepiej wybrać? Wśród materiałów używanych do produkcji tapicerek samochodowych najpopularniejsze są: welur, skóra oraz bawełna. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto poznać przed zakupem samochodu z określonym rodzajem tapicerki.

Skórzana tapicerka wady i zalety

Skórzana tapicera ma zarówno grono zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Wśród największych jej zalet wymieniana jest odporność na zabrudzenia oraz długowieczność. Taka tapicerka odpowiednio pielęgnowana posłuży przez wiele lat. Jest także stosunkowo odporna na plamy i zabrudzenia. Rozlane płyny łatwo można z niej zetrzeć, do pielęgnacji i czyszczenia posłużą odpowiednie kosmetyki. To naturalny, przyjemny w dotyku i wygodny materiał. Ma jedna stosunkowo wysoką cenę. Długotrwałe siedzenie na skórzanej tapicerce latem może powodować pocenie się, zimą natomiast jest ona z reguły chłodna. Oczywiście na tę wadę istnieje proste rozwiązanie – klimatyzacja i ogrzewanie, dzięki którym skóra w samochodzie świetnie się sprawdzi niezależnie od pory roku.

Tapicerka welurowa wady i zalety

Tapicerka w samochodzie może być także wykonana z weluru. Jej główną zaletą jest oddychająca powierzchnia, którą świetnie sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Nie bez znaczenia jest także niska cena, tego jednego z najpopularniejszych pokryć samochodowych wnętrz. Natomiast minusem jest to, że ma tendencje do elektryzowania się oraz przyjmowania zabrudzeń. Pranie i pielęgnacja takiej tapicerki są stosunkowo łatwe, natomiast wchłania ona zabrudzenia i kurz głębiej niż skóra, dlatego ich usunięcie może być bardziej czasochłonne.

Tapicerka z bawełny

Na rynku można spotkać także tapicerki bawełniane. Jest to materiał, który łatwo się gniecie i wchłania wilgoć przez co łatwo ulega poplamieniu i zabrudzeniu. Wchłania także zapachy. Na co dzień najlepiej dbać o nią przy pomocy specjalnych preparatów. Usunięcie plam może być czasochłonne. Natomiast taki materiał nie elektryzuje się, jest oddychający i tańszy niż skóra.

Odpowiedź na pytanie bawełna, skóra czy welur, de facto zależy od upodobań i możliwości finansowych przyszłego właściciela samochodu. Jeśli zależy Ci na tapicerce, która przetrwa latami, jest plamoodporna i łatwa w utrzymaniu czystości to w zasadzie powinieneś skupić się na wyborze pomiędzy welurem a skórą. Weź także pod uwagę to, że skórzana tapicerka z pewnością będzie o wiele droższa niż welurowa, ale też jest to tkanina na dziesięciolecia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi z czego powinna być wykonana tapicerka w samochodzie, tą decyzję samodzielni musi podjąć każdy właściciel oceniając swoje potrzeby oraz możliwości finansowe, a także decydując w jaki sposób i jak długo chce użytkować samochód.